SIKÇA SORULAN SORULAR  4. MEKTEB-İ ADLİYE FARAZİ  DAVA YARIŞMASI OLAY METNİ HAKKINDA
SIKÇA SORULAN SORULAR
2016-2017


Soru 1: İlk dosya hazırlama aşamasında davaya karşı yazılacak dava dilekçesi veya cevap dilekçesi bildiğimiz mahkemelerdeki sistem gibi mi olacak, yoksa farklı bir formatta mı olacak?

Cevap: Kuralların C bölümünün 3. maddesinde de belirtildiği üzere “Başvuru yapan takımlar davalı ve davacı tarafı temsilen 2 dosya hazırlar”. Bu kural çerçevesinde davalı ve davacı taraf olarak birer dosya hazırlanacaktır. Cevaba cevap dilekçesi hazırlanmayacaktır.

Soru 2:  Sözlü aşamaya gelindiğinde dosyalara herhangi bir ekleme yapmak mümkün olacak mı?

Cevap: Kuralların C bölümünün 4. maddesine göre mazeret günlerinden sonra yapılan değişikliklerle son halini alan dosyalar üzerinde artık değişiklik yapılamaz. Yarı final ve final aşamalarında da yalnızca bu dosyalara bağlı kalınacaktır.

Soru 3: Yazılı aşama süreci nasıl işleyecektir?

 Cevap: Farazi Dava Yarışması Kurallar C bölümünde ayrıntılarıyla belirtilmiş olan yazılı aşama takımların davalı ve davacı dosyalarını ahdtfarazi@gmail.com adresine iletmelerinin ardından Hukuk Fakülteleri öğretim üyelerinden oluşan Hakemler tarafından değerlendirilip puanlandırılması şeklinde işleyecektir, puanların yayınlanmasıyla son bulacaktır.

Soru 4: Olay metninin son paragrafında "Gelinen aşama itibariyle yaşadığı süreci ve son durumu bakanlığa bildiren dere tekstil..." ibaresinde hangi tarihte bildirdiği ile ilgili bir tarih verilmemiştir, bu tarihle ilgili olarak nasıl hareket etmemiz gerekir?

 Cevap: Olay metninde önemli olan tüm tarihler verilmiştir. Bu kısımda  özellikle bir tarih verilmemiştir. Burada bilinmesi gereken sözleşmenin ifa zamanının geçmesi ve Dere Tekstil'in kendince haklı sebeplerinin olmasıdır.

 Soru 5: Göndermiş olduğunuz örnek davalı ve davacı dosyalarında bulunan deliller(Örneğin dosyalarda gösterilen uçak bileti)geçen seneki olayda tarafınızca mı verilmiştir yoksa yarışmacılar tarafından mı hazırlanmıştır? Dosyaların bu şekilde mi hazırlanması gerekmektedir eğer öyleyse olaya aykırı olmayan ve iddiamızla çelişmeyen deliller hazırlayabilir miyiz? 

 Cevap: Örnek dosyadaki deliller yarışmacı ekip tarafından hazırlanmıştır. FDY Direktörleri tarafından Olay Metni dışında herhangi belge, delil vs. paylaşımı yoktur. Dosyalar konusunda delil eklenmesi gerektiği yönünde bir zorunluluk bulunmamakla beraber yarışmacılar olay metnine uygun olarak deliller hazırlayabilirler.

Tarafımıza gönderilen sorulardan yalnızca maddi içerikli olanlara cevap verilmiştir. Olayın hukuki çözüm sürecine ilişkin olan sorular yanıtlanmamış; mevcut sorular yanıtlarken de bu sınırlar içerisinde kalınmıştır. 
  
 Sorularınız için: ahdtfarazi@gmail.com

Ankara Hukuk Düşünce Topluluğu
Mekteb-i Adliye Farazi Dava Yarışması Direktörleri

0 yorum :