3. MEKTEB-İ ADLİYE FARAZİ DAVA YARIŞMASI OLAY METNİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR


  3. MEKTEB-İ ADLİYE FARAZİ  DAVA YARIŞMASI OLAY METNİ HAKKINDA
SIKÇA SORULAN SORULAR
2015-2016


Soru 1: İlk dosya hazırlama aşamasında davaya karşı yazılacak dava dilekçesi veya cevap dilekçesi bildiğimiz mahkemelerdeki sistem gibi mi olacak, yoksa farklı bir formatta mı olacak?

Cevap: Kuralların C bölümünün 3. maddesinde de belirtildiği üzere “Başvuru yapan takımlar davalı ve davacı tarafı temsilen 2 dosya hazırlar”. Bu kural çerçevesinde davalı ve davacı taraf olarak birer dosya hazırlanacaktır. Cevaba cevap dilekçesi hazırlanmayacaktır.

Soru 2:  Sözlü aşamaya gelindiğinde dosyalara herhangi bir ekleme yapmak mümkün olacak mı?

Cevap: Kuralların C bölümünün 4. maddesine göre mazeret günlerinden sonra yapılan değişikliklerle son halini alan dosyalar üzerinde artık değişiklik yapılamaz. Yarı final ve final aşamalarında da yalnızca bu dosyalara bağlı kalınacaktır.

Soru 3: Genel kurul toplantılarının ve işten atma eylemlerinin tam tarihleri nelerdir?

Cevap: Olay metninde bahsedilmeyen bir bilgi önem arz etmeyecektir. Hazırlayacağınız dosyada bu tarihlerinin kullanılacağı bir bölüm yoktur.

Soru 4: Kent ailesi mensuplarının gerçekleştirdiği “günlük olağan iş” kavramını biraz açabilir misiniz?

Cevap: Şirketteki günlük olağan işler Türk Ticaret Kanunu’ndaki ticari iş kavramına dahildir. Dilekçeler yazılırken bu yorum esas alınarak hareket edilmeliir.


Tarafımıza gönderilen sorulardan yalnızca maddi içerikli olanlara cevap verilmiştir. Olayın hukuki çözüm sürecine ilişkin olan sorular yanıtlanmamış; mevcut sorular yanıtlarken de bu sınırlar içerisinde kalınmıştır.


Ankara Hukuk Düşünce Topluluğu
Mekteb-i Adliye Farazi Dava Yarışması Direktörleri

0 yorum :